Sewing as simple as Kook

آموزش

-

بافت

-

آموزش گام به گام قلاب بافی 1

آموزش گام به گام قلاب بافی 1

برای شروع بافت در قلاب بافی ما نیاز به بافت زنجیر داریم ( زنجیر، حلقه‌های کوچکی هستند که ما به وسیله قلاب و نخ می‌بافیم) و این بافت بستگی
ساریه رحیمی متولد 1342 شهر مهاباد هستم. از کودکی با دیدن کارهای دستی مادر و مادربزرگم به هنر قلاب بافی و بافندگی علاقهمند شدم. در نوجوانی همیشه میل و قلاب دستم بود اما به دلیل این که متاسفانه مرکزی برای آموزش حرفه ای این هنرها موجود نبود، این هنرها را خودم به صورت تجربی یاد گرفتم. هروقت به اشکالی برمیخوردم آنقدر میشکافتم و میبافتم تا اشکالم برطرف شود. پس از یادگیری فنون این هنرها درصدد شدم به مرکزی مراجعه کنم، امتحان دهم و مدرک بگیرم، بنابراین به سازمان فنی حرفه ای مراجعه کردم، ولی متاسفانه دیدم در آن جا هم هنر بافندگی دستی جایی میان فهرست هنرهایی که تدریس میشود ندارد. لذا تدریس خصوصی این هنر را به علاقه مندان شروع کردم. در پی حل مناسبی برای تدریس این هنر در سطح وسیع تری بودم که با مجله مد و خیاطی کوک آشنا شدم. اکنون امیدوارم با کمک این مجله خوب هنر با ارزش و اصیل قلاب بافی و بافندگی را بتوانیم به خانمهای ایران آموزش دهم. این هنر داروی افسردگی است و میتواند به لحاظ اقتصادی منبع درآمد خوبی برای خانوادهها باشد. درگذشته در خانهها روی طاقچه، جلوی آینه یا میز کارهای دستی بانوان خودنمایی میکردو زینت بخش منزل بود. در زمستان بافتن کاموا را داشتیم شامل شال، کلاه، جوراب، پلیور، ژاکت، دستکش و غیره و در تـابستان کامـوا جـای خـود را به نخهای کتانی و ابریشم میداد که بـا آنها انواع تورها، رومیزی و شـال و غیره را میبافتنـد. پس ایـن بـافتهها را بـه صورت هدیه بـه فرزندان و نوهها میدادند، لـذا این هنرها رونق داشت و به نسلهای بعدی انتقال مییافت. امروزه متاسفانه این هنرها از رونق افتاده و جای خود را به محصولات ماشینی داده است. اگر معدودی هم طالب یادگیری باشند منابع مناسبی در اختیار نیست. برخی از کتابهای موجود آموزشی به قدری گنگ و نامفهوم نوشته و یا ترجمه شده اند که در بعضی موارد مربی نیز از محتوای آن سر در نمی آورد.  در طول تاریخ بانوان ایرانی ثابت کرده اند که اهل ذوق و هنر هستند. از جمله در هنرهای قالی، گلیم، پارچه و غیره صاحب نظر هستند. در زمینه قلاب بافی و بافتنی باید به سمت سبکهای جدید حرکت کنیم بدون این که به اصالت این هنر و سبکهای قدیمی خدشه ای وارد شود. شاید یک نواختی و عدم خلاقیت در بافتنی باعث شده که خانمهای جوان جذب نشوند اما با نوآوری میتوانیم به این هنرها جان تازه ای بخشیم. بیایید به کمک هم نگذاریم که این هنر ارزنده به فراموشی سپرده شود.
مواردی که باید در قلاب بافی به آن توجه داشت:
برای شروع بافت در قلاب بافی ما نیاز به بافت زنجیر  داریم ( زنجیر، حلقه‌های کوچکی هستند که ما به وسیله قلاب و نخ می‌بافیم) و این بافت بستگی به مدلی دارد که می‌خواهیم انتخاب کنیم. برای مثال: وقتی بخواهیم طرحی را به صورت دایره ببافیم نیاز به 4 تا 6 عدد زنجیر داریم که وقتی زنجیرها را به هم وصل کردیم یک دایره کوچک تشکیل می‌شود و برای ادامه بافت دور تادور توی دایره را پر می‌کنیم تا به طرح مورد نظر برسیم. ولی در طرح هایی که به صورت مستطیل یا مربع بافته می‌شوند ما احتیاج به تعداد بیشتری زنجیر داریم، بافت این زنجیرها را به صورت افقی ادامه خواهیم داد تا به مدل دلخواه برسیم.
 در قلاب بافی ما 4 نوع بافت اصلی داریم که پایه‌های اصلی ما در کار هستند.
 بافت مربع : که از 2 زنجیر و یک پایه بلند تشکیل می‌شود.
 بافت لوزی : که تعدادی زنجیر بنا به مدل دلخواه و یک پایه کوتاه تشکیل می‌شود.
  بافت مربع به صورت پایه بلند : که از 3 پایه ساده در داخل یک مربع تشکیل می‌شود.      
  بافت پایه بلند به صورت مثلث : که از تعداد بیشتری پایه بلند در یک مربع تشکیل می‌شود.
 پایه بلند چیست : ما برای شروع بافت نخ را یک بار به دور قلاب چرخانده و برای بافتن وارد پایه اصلی کرده و نخ را خارج کرده، آن زمان ما بر روی قلاب خود سه حلقه نخ داریم وقتی در 2 مرحله یعنی دوتا دوتا کور کنیم پایه بلند ساده نامیده می‌شود. اما اگر همین مراحل بافت را انجام داده و در 3 مرحله اول دوتا دوتا و دوتا کور کنیم می‌شود پایه بلند سوبل، ناگفته نماند که ما پایه‌های بیشتر و بلندتری هم داریم، که در مراحل بعدی طبق مدل بافته شده آموزش داده خواهد شد. چون ما برای قلاب بافی بیشتر از نخ‌های نازک استفاده می‌کنیم همان پایه بلند ساده کافی است.
 پایه کوتاه : در پایه کوتاه برای شروع بافت ما نیازی به چرخاندن نخ به دور قلاب نداریم و همان دانه روی قلاب که داریم را به پایه اصلی وصل می‌کنیم.  ضخامت قلاب ( کلفتی و نازکی ) بسته به نخی دارد که ما برای بافتن انتخاب می‌کنیم. هرچه نخ ما نازکتر باشد از قلاب نازک استفاده می‌کنیم و هرچه نخ ما کلفت تر باشد از قلاب با ضخامت بیشتر استفاده می‌کنیم.
 شماره قلاب‌های استیل از صفر شروع می‌شوند تا شماره 10‌، هرچه شماره پایین باشد قلاب ما ضخامت بیشتری دارد و هرچه شماره بالاتر باشد قلاب ما نازکتر است. مثلاً قلاب شماره 1-2-3-4-5 ضخامت بیشتر و قلاب 6-7-8-9-10 ضخامت کمتر یعنی نازک تر هستند. البه در قلاب‌های استیل به این گونه می‌باشد. در قلاب‌های پلاستیکی هرچه شماره بالاتر می‌رود قلاب‌ها هم ضخامت بیشتری پیدا می‌کنند و هرچه شماره پایین می‌آید قلاب‌ها هم نازک تر می‌شوند.
کت کوتاه

وسایل مورد نیاز بافت کت کوتاه:

1- 3 کلاف 100 گرمی
2-  میل استیل شماره 5 نخ نازک

طرز بافت کت کوتاه :

 رج ا – 60 سانت زنجیر می‌بافیم .
رج2 – 3دانه زنجیر و در چهارمین دانه زنجیر با پایه بلند وصل می‌کنیم. 2 دانه زنجیر در دومین دانه زنجیر با پایه بلند وصل می‌کنیم، این کار را تا آخر زنجیر ادامه می‌دهیم. « بافت مربع »
 رج 3 – 4دانه زنجیر در مربع دوم با پایه بلند وصل می‌کنیم و همان جا 4 پایه بلند دیگر می‌بافیم. دوباره 2 زنجیر و در مربع دوم با پایه بلند و دوباره همان جا 3 پایه بلند دیگر که جمعاً در هر مربع 4 پایه بلند بافته شود. بافت را تا آخر به همین صورت ادامه می‌دهیم.
 رج 4- 4 دانه زنجیر بافته و در وسط 4 دانه پایه بلند وصل کرده و دوباره 4 پایه بلند دیگر می‌بافیم دوباره 2 دانه زنجیر و 4 دانه پایه بلند در وسط 4 پایه بلند رج قبل بافته شود و تا آخر ادامه می‌دهیم بافت را به همین صورت تا 35 سانتی متر می‌بافیم بافت را یک بافت 2 زنجیر و یک پایه « بافت مربع » به پایان می‌رسانیم (مثل رج 2)
 رج5 – بعد از پایان بافت از دو طرف کار به اندازه 5 سانت به سمت داخل کار را می‌دوزیم.

حاشیه بافی دور کت :

 رج 1) 8 عدد زنجیر بافته و در دومین مربع با پایه کوتاه وصل می‌کنیم، دوباره 8 زنجیر و در دومین مربع با پایه کوتاه تا آخر دورتادور کت را به همین صورت می‌بافیم تا 10 سانت «بافت لوزی» را ادامه می‌دهیم. رج بعد 8 زنجیر و در وسط حلقه اول با پایه کوتاه وصل می‌کنیم دوباره 8 زنجیر در وسط حلقه دوم با پایه کوتاه وصل شود. بعد از 10 سانت بافت لوزی درشت دوباره دور تادور کار را با 3 زنجیر و یک پایه کوتاه «بافت لوزی» را ادامه می‌دهیم.
رج 2) 3 زنجیره و یک پایه کوتاه در وسط حلقه اول وصل می‌کنیم و این کار را 3 بار تکرار می‌کنیم. در چهارمیـن حلقه 6 دانه پایه بلنـد می‌بافیم، دوباره 3 زنجیره و یک پایه کوتاه در وسط حلقه بعدی ( 3 بار تکرار) و دوباره در حلقه بعدی 6 دانه پایه بلند بافته شود. پس فاصله بین 6 پایه بلندها سه حلقه کوچک 3 زنجیره است.
 رج 3) بافت را مانند رج قبل ادامه می‌دهیم روی هر پایه (6 پایه بلند را ) 3زنجیر و یک پایه کوتاه وصل کرده، این کار را 6بار تکرار می‌کنیم.
رج 4) دوباره بافت را با 3 زنجیر و یک پایه کوتاه ادامه می‌دهیم. با این تفاوت که توی تمام حلقه هایی که روی 6 پایه رج قبلی بافته ایم را با 4 پایه بلند و در جای خود وصل می‌کنیم، این کار را تا آخر ادامه می‌دهیم در این جا کار به پایان می‌رسد.

شال توری سه گوش

وسایل مورد نیاز جهت بافت شال توری سه گوش با بافت پولک :
 1- دوک ابریشم مشکی شماره 9
2- قلاب استیل شماره 5
3- پولک به میزان لازم
نکته : قبل از بافتن، پولک‌ها را به وسیله سوزن وارد نخ ابریشم کنید.
– مدل بافت زنجیره و پایه کوتاه « مدل لوزی درشت»:
 رج 1- 16 دانه زنجیر بافته و دو سر آن را با پایه کوتاه به هم وصل می‌کنیم .
نکته : تعداد زنجیرها بستگی به سلیقه دارد. اگر بخواهیم لوزی‌های بزرگتری داشته باشیم تعداد زنجیرها را بیشتر می‌کنیم و اگر بخواهیم لوزی کوچکتر یا بافت توری فشرده تری داشته باشیم تعداد زنجیرها را کمتر می‌کنیم.
تعداد زنجیره‌های وسط هرچقدر باشد اطراف کار را 2 برابر می‌کنیم. در این جا وسط کار 8 دانه زنجیر داریم وکناره‌ها 16 زنجیر بافته می‌شود.
 رج 2- 16 زنجیر بافته و در اولین دانه خودش با پایه کوتاه وصل می‌کنیم.
رج 3- وقتی 16 زنجیر را به خودش وصل کردیم 8 عدد زنجیر بافته و به انتهای حلقه 16 دانه‌ای وصل می‌کنیم.
 رج 4- دوباره 16 زنجیر بافته و به اولین دانه خودش با پایه کوتاه وصل می‌کنیم دوباره 8 عدد زنجیر بافـته و بـه انتهای حلقه دوم وصل می‌کنیم، 16 زنجیر بافته کار را برمی گردانیم و به اولین دانه خودش وصل می‌کنیم .
 
 رج5 – 8 دانه زنجیر بافته و در اولین حلقه 8 تایی در وسط وصل می‌کنیم. از پشت کار یـک پولک می‌گیریم و بـه محل اتــصال حلقـه 8 تایی وصل می‌کنیم، توجه داشته باشید که همیشه پولک‌ها در پشت کار وصل می‌شود و پشت کار ما در پایان روی کار مـا خواهد شد. به همین صورت بافت را ادامه می‌دهیم دو سر کا را با 16 زنجیر شروع و وسط کار رابا 8 زنجیر و یـک پولـک در وسط ادامـه خواهیم داد. 16 زنجیر ما دراصل باعث می‌شود که کار ما به صورت یک مثلث بزرگ دربیاید و اضافه شود، و آخرین حلقه 8 زنجیر مـا به انتهای حـلقه 16 تایی وصل می‌شود و در وسط کار حلقه‌های 8 دانه‌ای به وسط حلقه‌های 8 دانه‌ای رج قبل وصل می‌شوند و حلقه‌های 16 دانه‌ای به اول خودش وصل می‌شوند.
 کوچکی و بزرگی بافت هم بسته به سلیقه شخص دارد. اگر بخواهید روی شانه انداخته شود رج‌های بیشتری می‌بافیم و اگر بخواهیم به عنوان روسری یا روی روسری استفاده شود رج‌های کمتری می‌بافیم.
 وقتی مدل ما به اندازه دلخواه رسید دورگیری و حاشیه بافی را شروع می‌کنیم در قلاب بافی بعد از اتمام هر بافتی ما نیاز به یک دورگیری و حاشیه بافی داریم تا کارما تمیزتر و شکیل تر دربیاید.

 دورگیری و حاشیه بافی :

 وقتی کار ما به اندازه دلخواه رسید کار را با بافت مربع یعنی 2 زنجیر و یک پایه بلند دورتا دور کار ادامه خواهیم داد. مربع آخر که به اولی رسید، 2 زنجیر زده و توی اولین مربع 3 پایه بلند می‌بافیم و در کنار خودش در دومین مربع با پایه کوتاه وصل می‌کنیم. دوبـاره 2 زنجیر و 3 پایه بلند در سومین مربع و دوباره در مربع بعدی با پایه کوتاه وصل شود.پس در مربع اول 3 پایه بلند و در مربع دوم وصل با پـایه کوتاه تا آخر بافت را ادامه می‌دهیم.  بعد از اتمام حاشیه بافی نوبت به ریشه‌ها می‌رسد، قبل از هرچیز با یک نخ اندازه بلندی و کوتاهی ریشه را درآوریم ریشه هرچه بلندتر باشد کارما قشنگ تر و زیباتر جلوه می‌کند. نخ راهنما را که انتخاب کردیم با نخ ابریشم اندازه گرفته و چهار لا برای ریشه کافی است که در اصل وقتی دو لا می‌شود 8 لایه می‌شود. وقتی نخ به 4 لا رسید قیچی می‌کنیم، وسط نخ ریشه را گرفته و از پشت کار یعنی زیر 2 زنجیرهایی که قبل از پایه بلندها می‌بافیم ( در حاشیه ) قرار می‌دهیم و به کمک قلاب از میان دو زنجیر رد کرده و یک حلقه درست می‌کنیم انتهای ریشه را از توی حلقه رد کرده و می‌کشیم با کشیده شدن نخ‌ها یک گره تشکیل می‌شود.  توجه داشته باشیم وقتی می‌خواهیم نخ‌ها را از پشت کار توسط قلاب از میان 2 زنجیر رد کنیم هیچ نخی در پشت باقی نماند.
 

0 | 0
چاپ

“ آموزش-گام-به-گام-قلاب-بافی-1 ”
تگ ها: کت ,شال ,قلاب بافی

آموزش گام به گام قلاب بافی 1 - IMG_5693.jpg آموزش گام به گام قلاب بافی 1 - IMG_5694.jpg آموزش گام به گام قلاب بافی 1 - IMG_5695.jpg آموزش گام به گام قلاب بافی 1 - IMG_5691.jpg آموزش گام به گام قلاب بافی 1 - IMG_5697.jpg آموزش گام به گام قلاب بافی 1 - IMG_5699.jpg آموزش گام به گام قلاب بافی 1 - IMG_5700.jpg آموزش گام به گام قلاب بافی 1 - IMG_5703.jpg آموزش گام به گام قلاب بافی 1 - IMG_5471.jpg آموزش گام به گام قلاب بافی 1 - IMG_5705.jpg آموزش گام به گام قلاب بافی 1 - IMG_5706.jpg آموزش گام به گام قلاب بافی 1 - IMG_5707.jpg آموزش گام به گام قلاب بافی 1 - IMG_5708.jpg آموزش گام به گام قلاب بافی 1 - IMG_5709.jpg آموزش گام به گام قلاب بافی 1 - IMG_5712.jpg آموزش گام به گام قلاب بافی 1 - IMG_5711.jpg
نظرات کاربران

bolditalicunderlinelinkunlinkparagraphhr
  • Reload بازآوری
عبارت امنیتی را وارد نمایید
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
خیاطی به سادگی کوک
كوك قصد دارد ماهنامه تخصصي دوخت و دوز و خياطي را با هدف ارائه الگوها، مدلها و طرح هاي روز پوشاك، چكيده ژورنال هاي معتبر جديد ترك و اروپايي، پوشاك زنانه،مردانه و بچه گانه و ارائه الگوهاي يك به يك، مدل ها و طرح هايي فراخور زمان و هم چنين اطلاعات اخبار و مطالب آموزنده درباره دنياي پوشاك و نيز سرگرمي و كاردستي هاي دوخت و دوز را ارائه كند.
تمام حقوق این سایت متعلق به نشریه کوک می باشد.
Copyright 2012 - 2015 | Proshut Web Development